CSI Rally Cup restartuje

01.04.2013 16:30

Kvůli nízkému zájmu o sérii jsme se rozhodli překopat princip celé série, která se nyní nesoustředí jenom na asfalt a Střední Evropu, ale na celý svět a všechny dostupné povrchy.

 

Úvodní zkrácená sezóna bude čítat celkem 6 podniků (Původní z RBR), ale počínaje druhou sezónou se počet tratí zvýší až na 9 podniků.

Stěžejní bude týmová soutěž v rámci CSI AWD Cupu a CSI FWD Cupu, kde je nutná registrace týmu a jeho jezdců. Série je ale otevřená i pro jezdce bez nutnosti registrace, v tomto případě jezdci bodují pouze do klasifikace jezdců v celkovém hodnocení a ve skupinách S1600 a A5.

 

Přeji hodně štěstí na virtuálních tratích i mimo ně. 

 

Due to lack of interest for the series, we decided to dig up the principle of the whole series, which is now focused not only on the asphalt and Central Europe tracks, but to the whole world and all available surfaces.

 

The initial shortened season will amount to a total of 6 events (Original tracks from RBR), but starting with the second season, the number of events will increases up to 9.

The main contest will be in the Team competition CSI CSI AWD and FWD Cup Cup, where it is necessary to register the team and its drivers. The series is also open to the driver without the need of registration, but in this case, these drivers are scoring points in the driver and in the overall evaluation in groups 1600 and A5 only.

 

Good luck on the virtual tracks and beyond them.

 

Admin Série.