CSI Rally Cup 2014 - Lotos Raid Wisly RPP

28.09.2014 09:37
Šestým podnikem se kolotoč CSI Rally Cup 2014 přesunul teprve podruhé mimo území České a Slovenské Republiky, když čest pořádat další soutěž dostalo Polsko, kde pořadatelé připravili celkem 8 měřených úseků o celkové délce 59,2 kilometrů. Na start soutěže se postavilo celkem 34 posádek, což znamenalo zatím nejslabší účast v letošním ročníku.

Úvodní sekce skládající se z úseků Wisla, Kubalonka a Bzie dávala dohromady slušnou porci čítající rovných 24 kilometrů. Posádkám navíc stěžoval fakt, že nad tratěmi panoval lehký déšť, který posádkám ztížil pozici. Při absenci lídra šampionátu Jerneje Feltrina si s úvodní trojicí nejlépe poradila Jana Kestová s vozem Ford Fiesta Mk. VI S2000, která však měla jen nepatrný náskok 0,96 sekundy na Ninu Vojtíkovou s totožnou technikou. Na třetím místě vyčkávalo první WRC, konkrétně Škoda Octavia WRC EVO II s Karlem Schambergerem za volantem, který ztrácel pouze 2,5 sekundy.

Obě dámy tedy byly v čele AWD Cupu a měly dostatečný náskok na Milana Kůcu s vozem Subaru Impreza N14 URT, který ztrácel na čelo již 23,05 sekund. Sám se však musel mít na pozoru před domácím Mateuszem Koralewskim se Subaru Impreza N14, který vyčkával na čtvrtém místě se ztrátou 2,21 sekund.

V čele Formule 2 byl po úvodní sekci Tomáš Adam s vozem Opel Corsa S1600, který se těšil nepatrnému náskoku 4,8 sekundy na domácího Rafala Marzece s Ladou Kalinou R2. To byly jediní dva zástupci dvojkolek, kteří zatím nemuseli využít pravidla Superally.

V druhé sekci na jezdce čekala výzva v podobě prvního průjezdu úseku Cisownica a opakovaných průjezdů Kubalonky a Wisly. Tratě byly i nadále stále navlhlé, ale posádkám již neznepříjemňoval po dobu celých 14,1 kilometrů situaci déšť.  V čele byl nyní Karel Schamberger, který si vyjel náskok 1,13 sekundy na Ninu Vojtíkovou. Na dostřel této dvojici bojujících posádek se ještě držela Jana Kestová, která ztrácela na čelo jen 3,67 sekundy.

Vedle dvojice Vojtíková a Kestová se na průběžném pódiu ještě držel Mateusz Koralewski, který ztrácel na čelo necelých 11,5 sekundy.

V hodnocení Formule 2 se zatím neudála žádná změna. V čele byl i nadále Tomáš Adam, který se nyní radoval ze zvýšení náskoku na Rafala Marzece, jehož hodnota nyní činila 8,36 sekund.

Na závěr soutěže připravili organizátoři opakované průjezdy úseků Bzie a Cisownica, v součtu 21,1 kilometrů. Vedoucí Karel Schamberger bohužel nedokázal udržet svoji Octavii WRC na trati a havaroval. Tím se otevřela šance pro Ninu Vojtíkovou, která se stala teprve třetím jezdcem, kterému se podařilo zvítězit. Na Janu Kestovou dokázala najet 7,38 sekundy. Na stupních vítězů je doplnil Roman Dujka s vozem Škoda Octavia WRC EVO II, který n a čelo ztratil 29,52 sekund. Bonusové body za Power Stage si připisují Klemen Novak, Vlado Tököly a Nina Vojtíková.

AWD Cup tedy ovládla dvojice Nina Vojtíková, která si připsala ještě 2 bonusové body do hodnocení Powerstage v rámci AWD Cupu, Jana Kestová s jedním bodem z Powerstage a na pódium je doprovodil poslední dokončivší v rámci AWD Cupu Vlado Tököly, který si připsal v rámci Powerstage maximum bodů.

Po strhujícím výkonu na opakovaném průjezdu Bzie si vítězství ve Formuli 2 zajistil Rafal Marzec, který porazil Tomáše Adama rozdílem 23,20 sekund. Marzec si navíc připisuje 2 bonusové body z Powerstage, zatímco na Adam získal poslední bonusový bod. Třetí místo si připsal Klemen Novak, který získal bonusové 3 body za vítězství v rámci Powerstage.

V historicích se povedlo Josefu Tomečkovi dovést jediného historika až do cíle a získat tak maximum možných bodů.

Soutěž dokončilo celkem 12 posádek. Další soutěží se přesouváme naposledy na území České Republiky, kde bude další soutěží Rally Liberec.